Авиокомпаниите са най потърпевши от кризата породена от пандемията COVID-19
Въпреки че COVID-19 продължава да застрашава много различни сектори на икономиката, „никоя индустрия не е наблюдавала по-голямо въздействие от авиокомпаниите“, според фирмата GlobalData за пазарни проучвания .
Euromonitor International предлага подобна мрачна перспектива, описвайки пътуванията и туризма като „индустрия на колене“, а авиокомпаниите „сред получилите най-тежките удари“. Пандемията предизвика почти 90% спад в търсенето на пътници, а авиокомпаниите са изправени пред нарастващ дълг, проблеми с ликвидността и потенциален фалит.
Дори след премахването на ограниченията за пътуване, някога доходоносният сегмент на бизнес пътуванията може да бъде трайно трансформиран, тъй като корпорациите свикват с по-евтината, по-ефективната и по-безопасна алтернатива на видеоконференциите. Увеличаващите се нива на безработица също ще задушат потребителските разходи за пътувания, заедно със слабото доверие на пътниците и продължаващата негативна преса.
Поради въздействието на COVID-19, някои инвеститори изцяло се отклониха от авиокомпанията. Още през май инвеститорът на милиардера Уорън Бъфет продаде известния дял на Berkshire Hathaway в United, American, Southwest и Delta, като заяви, че „светът се е променил за авиокомпаниите.“
Преди удара на пандемията авиокомпаниите се бориха да увеличат приходите, дори и да преживяват нарастващ обем на пътнически и товарен трафик. През последните пет години печалбите за световната индустрия на авиокомпаниите нарастват с по-малко от желаните темпове, според IBISWorld , поради нестабилните цени на горивата, засилващата се конкуренция, разпространението на нискотарифните самолетни билети и спада в световната търговия. Известни с високи фиксирани оперативни разходи, авиокомпаниите често са изправени пред различни сериозни пазарни предизвикателства.
Настоящата пазарна среда е пълна с причини за безпокойство, но се очаква евентуално възстановяване за авиокомпаниите.
Наскоро проучване от 537 авиационни специалисти , включително и космическите изследвания и самолетни ръководители от цял свят, дава известна представа за възможно времевата линия и естеството на потенциален възстановяване.
Според проучването 60% смятат, че може да отнеме отрасъла от 18 месеца до 3 години, за да достигне нивата преди COVID. Значително мнозинство (89%) заяви, че индустрията ще се възстанови, но 69% са казали, че индустрията ще бъде коренно променена.
Тази времева линия за възстановяване приблизително се привежда в съответствие с оценката на фирмата за проучване на пазара Frost & Sullivan , която прогнозира, че броят на пътниците ще достигне нивата от преди пандемията след две или повече години.
ADVA